Toksakarozė?

Toksakarozė?

Viena iš toksakarozės priežasčių – neplautos uogos, vaisiai, daržovės.

Toksokarozė yra kirmėlinė liga, kurią platina šunys ir katės. Žmogus toksokaroze užsikrečia subrendusiems toksokarų kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą: nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgant neplautas uogas, vaisius bei daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Maisto produktai ar kiti paviršiai toksokarų kiaušinėliais gali būti užteršti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai, musės. Užsikrėsti galima ir per  užterštą toksokarų kiaušinėliais atvirų telkinių vandenį. Dažniausiai toksokaroze užsikrečia ir serga 4 – 9 metų vaikai, nes jie neturi pakankamų higienos įgūdžių.  Be to, užteršta aplinka, netinkamas bendravimas su savo augintiniais, nesusiformavusi imuninė sistema – tai minėto amžiaus vaikų pagrindiniai užsikrėtimo rizikos veiksniai.

Kaip žmogus užsikrečia toksokaroze?

Žmogus užsikrečia:

  • nuo nešvarių, žemėtų rankų;
  • valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves;
  • vaikai – žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų.

Maisto produktai ar kiti paviršiai toksokarų kiaušinėliais gali būti užteršti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai, musės. Užsikrėtimo šaltinis gali būti ir užkrėstas toksokarų kiaušinėliais vanduo. Žmogus tiesiogiai nuo šuns užsikrėsti negali, nes toksokarų kiaušinėliai, iš gyvūnų žarnyno pakliuvę į aplinką, būtinai turi pereiti vystymosi etapą dirvožemyje, kad subręstų, tačiau šunys gali pernešti kiaušinėlius, kurie ant jų kailio ar liežuvio patenka nuo užterštos aplinkos, voliojantis žolėje ar pan. Užsikrėsti galima visus metus, tačiau didžiausia tikimybė užsikrėsti išlieka vasaros – rudens mėnesiais, kada susikaupia didžiausias subrendusių kiaušinėlių kiekis ir žmonių kontaktas su dirvožemiu yra daug dažnesnis. Žmogus yra atsitiktinis šio parazito šeimininkas, toksokaroze užsikrečiantis toksokarų kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą. Žmogaus žarnyne kiaušinio apvalkalėlis ištirpsta, lerva išsilaisvina ir, įsiskverbusi į žarnos gleivinę, patenka į kraują. Kraujas nuneša lervas į kepenis, širdį, plaučius, inkstus, kasą, akis ir kitus organus, kur jos ir pasilieka. Žmogus yra toksokarų vystymosi aklavietė. Lervos žmogaus organizme nesidaugina, neauga, nesikeičia, tik retkarčiais suaktyvėja ir pradeda migruoti, dirgindamos ir žalodamos audinius. Per ilgą laiką jos apsitraukia kapsulėmis, po to suyra. Žmogus nuo žmogaus toksokaroze užsikrėsti negali, nes parazitai neišsivysto iki suaugusių kirmėlių ir neišskiria toksokarų kiaušinėlių.

Norint išvengti šios ligos labai svarbu:

  • nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku;
  • nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių;
  • reguliariai gydyti šunis ir kates nuo kirminų;
  • neleisti savo augintiniams laižyti veido ir indų, kurie naudojami žmonių reikmėms;
  • neteršti aplinkos – augintinių išmatas mesti į specializuotą konteinerį;
  • vaikų smėlio dėžes rekomenduojama įrengti saulėtose vietose, o nenaudojamas – uždengti.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet per pirmąjį ketvirtį užregistruota dvigubai mažiau susirgimų toksokarozė nei pernai per tą patį laikotarpį – atitinkamai 24 ir 12 atvejų. Toksokarozės atvejai registruojami beveik visoje Lietuvos teritorijoje. Užsikrėtimas vyksta visus metus.

Patekus į organizmą mažam kiaušinėlių kiekiui, liga gali praeiti be simptomų, tačiau neretai, ypač vaikams, liga gali pasireikšti nedideliu karščiavimu, gali atsirasti sausas kosulys, dusulys, dažni naktiniai kosulio priepuoliai. Kartais vargina pilvo skausmai. Ligonius pykina, jie vemia, viduriuoja. Protarpiais išberia ir niežti odą. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis. Dažniausiai pažeidžiama viena akis. Minėti simptomai yra būdingi ir daugeliui kitų susirgimų, todėl norint patvirtinti diagnozę, turi būti atliekami kraujo serologiniai tyrimai. Ši liga yra išgydoma naudojant tam tikrus antihelmintinius vaistus.

 

Informacijos šaltinis: http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/neplautos-uogos-vaisiai-darzoves-gali-buti-viena-is-toksakarozes-priezasciu; http://www.ulac.lt/ligos/T/toksokaroze