Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa – viena geriausiai vykdomų

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa – viena geriausiai vykdomų

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa yra viena geriausiai vykdomų vėžio prevencijos programų Lietuvoje, teigia šalies medikai. Jos rezultatais galima didžiuotis ir užsienyje – pagal pasitikrinusių gyventojų skaičių nuo šios rūšies vėžio Lietuva patenka tarp geriausiai šią programą vykdančių Europos Sąjungos (ES) šalių.

Lietuvoje ši prevencinė programa vykdoma beveik dešimtmetį. Tiesa, pradėta ji buvo tik keliose šalies apskrityse, tik vėliau, maždaug prieš penkerius metus, apėmė visą Lietuvą. Pagal minėtą programą kartą per dvejus metus nemokamai išsitirti gali 50 – 75 metų privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės. Jiems suteiktos paslaugos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. 

„Lietuvos vyrai ir moterys minėtoje programoje dalyvauja panašiai, kaip Šiaurės Italijos, Belgijos ir Jungtinės Karalystės gyventojai. Pagal minėtą programą mūsų šalyje sveikatą tikrinasi 46 –56 proc. pagal programą galinčių pasitikrinti, t.y. tikslinės grupės, žmonių. Tikimasi, kad ši gera tendencija išliks ir ateityje. Kitose Europos šalyse žmonių dalyvavimas storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje yra gerokai mažesnis“, – teigia VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.

Pasak jos, verta pasidžiaugti, kad Lietuvos gyventojai aktyviai tikrinasi sveikatą pagal šią programą. Pernai tyrėsi apie 241 tūkst. žmonių. Tai, palyginti su 2017 – iais, maždaug 11 tūkstančių žmonių daugiau. Pagal programą galinčių pasitikrinti, t.y. tikslinės grupės, žmonių mūsų šalyje yra apie 964 tūkstančius. Per visą programos įgyvendinimo laikotarpį, t.y. nuo programos pradžios iki 2018 m. pabaigos, bent vieną kartą dėl storosios žarnos vėžio pasitikrino apie 847 tūkst. asmenų.

„Storosios žarnos vėžys yra viena iš klastingiausių onkologinių ligų, nes ši liga dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl pacientams, neturintiems skundų bei dalyvaujantiems programoje, galima ankstyvosiose stadijose diagnozuoti ne tik onkologinę ligą, bet ir ikivėžinius storosios žarnos susirgimus, kuriuos išgydžius užkertamas kelias susirgti vėžiu“, – sako Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos koordinavimo grupės narys, abdominalinės chirurgijos gydytojas doc. dr. Saulius Mikalauskas.

Šios prevencijos pirminis tyrimas – slapto kraujavimo išmatose testas – lengvai atliekamas. Jei testo atsakymas – neigiamas, tai tebūna vienintelis tyrimas, kurį reikia atlikti kas 2 metus vyrams ir moterims nuo 50 iki 75 metų. Jei testo atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas siunčia pacientą specialistui, atlikti kolonoskopiją. Šio tyrimo metu tiksliai diagnozuojama liga, kartais kartu pašalinami ir ikivėžiniai pakitimai arba paimama biopsija. Pacientai, kuriems kolonoskopijos metu imta biopsija ir diagnozuotas storosios žarnos vėžys, siunčiami gydytis į specializuotas gydymo įstaigas.

Šiuo metu Lietuvoje nemokamai pasitikrinti galima pagal 4 vėžio prevencijos programas – prostatos, storosios žarnos vėžio, gimdos kaklelio ir krūties.

Specialistai kviečia nelikti abejingais savo sveikatai ir išsitirti. Dėl tyrimų pagal prevencines programas pirmiausia reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

Informacijos šaltinis: Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos