Cukrinio diabeto kontrolė atostogų metu

Cukrinio diabeto kontrolė atostogų metu

Kaip keičiasi sergančiojo diabetu dienos režimas ir elgsena atostogų ar išvykų metu? 

Ką patarti pacientui?

• Nepamiršti išrašo iš medicininių dokumentų apie ligos eigą, vartojamų vaistų, sergančiojo diabetu paso.

• Turėti pakankamai geriamųjų vaistų ir insulino, patartina turėti jų ir nenumatytiems atvejams (jei kelionė užtruktų ilgiau ar reikėtų papildomų insulino injekcijų).

• Įsigyti pakankamai diagnostinių juostelių, nes gliukozės kiekį kraujyje gali tekti matuotis dažniau (aišku, nepamiršti gliukozės matavimo aparato).

• Visada rankiniame bagaže turėti angliavandenių turinčių produktų (saldainių, gliukozės tablečių, sumuštinį ar vaisių), nes kelionėje mitybos režimas dažnai nebūna reguliarus, gali pasireikšti hipoglikemijos simptomai.

• Nepamiršti ir visų kitų kasdien vartojamų vaistų, apskaičiuoti, kad jų užtektų kelionei. Visa tai reikėtų susidėti į atskirą rankinį bagažą ir neštis su savimi.

• Sergant I tipo cukriniu diabetu, jeigu šlapime gali atsirasti acetono, nusipirkti juostelių ketonams šlapime nustatyti. Jei acetono kiekis didėja ar blogėja bendra savijauta, nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Gliukozės matavimas kelionėse

Kelionių metu vartojantiesiems insuliną tikslinga matuoti gliukozės kiekį kraujyje dažniau (4–7 kartus per dieną). Besigydantiems geriamaisiais gliukozės kiekį mažinančiais vaistais pakaktų pamatuoti 1–2 kartus per dieną.

Prieš didesnį fizinį krūvį taip pat visada verta žinoti gliukozės kiekį kraujyje. Gliukozės kiekį reiktų matuoti, jei fizinis krūvis trunka ilgiau nei valandą, prieš sėdant vairuoti automobilį, jaučiant hipoglikemijai būdingus simptomus, valgant neįprastą maistą, esant dideliems oro temperatūrų pokyčiams, keičiantis laiko juostoms ar valgymo režimui.

Kaip kelionės metu išvengti hipoglikemijos ir ką daryti, jei pasireikš hipoglikemijos simptomai?

Reikia keliaujant vengti ilgų tarpų tarp valgymo ar didelio fizinio krūvio be angliavandenių korekcijos. Tam pasiruošti iš anksto.

Nors hipoglikemija – tai būsena, kai gliukozės kiekis kraujyje mažesnis nei 3,9 mmol/l, organizmo reakcija į tai – skirtinga. Hipoglikemijai būdingi šie simptomai: širdies plakimas, rankų drebėjimas, prakaitavimas, elgesio ir koordinacijos bei sąmonės sutrikimai, mieguistumas, galvos skausmas, traukuliai. Būtina nedelsiant suvalgyti angliavandenių turinčio maisto, kad glikemija padidėtų.

Mitybos kontrolė

Pagal naujausias rekomendacijas, sergantiesiems diabetu specialios dietos nėra. Svarbu maitintis racionaliai, nevartoti daug lengvai pasisavinamų angliavandenių (sultys, vaisiai, pienas).

Sergančiojo diabetu mitybos principas – valgyti dažnai, bet nedideliais kiekiais. Būtina atkreipti dėmesį į angliavandenius (tai vaisiai, uogos, sultys, ledai). Kadangi vaisiuose yra daug angliavandenių, jų negalima valgyti neribotai.

Mitybą būtina taip suplanuoti, kad bendras kalorijų skaičius būtų paskirstytas per 3 pagrindinius valgymus ir nedidelius 2–3 užkandžius tarp pusryčių, pietų ir vakarienės. Taip reikėtų maitintis ir per atostogas. Dar geriau, jei atostogas išnaudotume savo mitybos ir fizinio krūvio įpročiams tobulinti. Vasarą ir padidėjus fiziniam aktyvumui reikia gerti daugiau skysčių (ne mažiau nei du litrus per dieną).

Kiekvienas cukriniu diabetu sergantis žmogus privalo žinoti, kaip apskaičiuojami suvartotų angliavandenių vienetai. Tai padeda pasirinkti maisto produktus bei apskaičiuoti maisto porcijas.

Taigi, mėgaujantis atostogų malonumais, svarbu neužmiršti, kas yra gera cukrinio diabeto kontrolė.

 

Informacijos šaltinis: Lietuvos diabeto asociacija