Ar pasiskiepijai nuo gripo???

Ar pasiskiepijai nuo gripo???

Lietuvos klimato zonoje sergamumas gripu išauga rudenį ir žiemą. Gripo sezono pradžią sunku nuspėti, tačiau remiantis ankstesnių metų patirtimi, dažniausiai tai būna spalio mėnuo. PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) skelbia, kad gripas – viena rimčiausių sveikatos problemų daugelyje valstybių. Tai ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti nuo žmogaus oro lašeliniu būdu, todėl lengvai perduodama aplinkiniams. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.).Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas yra pavojingas dėl galimų komplikacijų.

Kokie yra gripo simptomai?

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Pasiskiepyti nuo gripo PSO rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač šiems rizikos grupių asmenims:

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • nėščiosioms;
  • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; 
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

 
Kaip apsisaugoti nuo gripo? 

Kasmet apie 650 tūkst. žmonių miršta nuo gripo. Tai tik skaičius rodantis mirčių skaičių nuo kvėpavimo takų ligų, taigi sergamumas gripu yra dar didesnis. Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: plaučių uždegimo, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų.

 Ar vakcina yra saugi?

Šiuolaikinė medicinos patirtis užtikrina vakcinų saugumą. Gripo vakcina rekomenduojama skiepytis kasmet, nes gripo virusų atmainos kasmet keičiasi, pagal tai koreguojama ir vakcinos sudėtis. Tai leidžia efektyviau apsaugoti žmones nuo besikeičiančių gripo virusų. Skiepytis reikėtų pradėti anksčiau, kad žmogaus organizme iki epidemijos pradžios susidarytų reikiamas imunitetas. Tai užtrunka iki 14 dienų. Pasiskiepijus, apsauga išlieka visą gripo sezoną.

 

Ar pati vakcina gali sukelti gripą?

Gripo vakciną sudaro neaktyvus gripo virusas, kuris negali sukelti gripo. Skausmas, paraudimas injekcijos vietoje, neaukšta temperatūra, lengvas raumenų skausmas – tai tik įprasta imuninės sistemos reakcija į vakcinaciją, kuri trunka vieną ar dvi dienas.

 

Ar išlieka tikimybė susirgti gripu net ir pasiskiepijus?

Vakcina nuo gripo 100 proc. neapsaugo nuo ligos, bet gerokai sumažina riziką susirgti gripu. Skiepai pradeda veikti tik po maždaug 14 dienų, todėl asmenys, užsikrėtę dar prieš skiepijimą arba netrukus po vakcinacijos, gali susirgti. Paskiepyti asmenys taip pat gali susirgti gripu, kurį sukelia skirtingos padermės gripo virusai, nuo kurių vakcina neapsaugo.

 

Kiek ilgai gripo vakcina išlieka veiksminga?

Gripo virusui būdinga genetinės mutacijos, dėl ko kinta cirkuliuojančių gripo viruso savybės. PSO nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį. Kuomet sveiki žmonės paskiepijami gripo vakcina jų organizmas pradeda gaminti antikūnus ir jie nuo gripo viruso yra apsaugomi visą sezoną. Vyresnio amžiaus asmenys ir asmenys, su nusilpusia imunine sistema, negali pagaminti tokį pat kiekį antikūnų po skiepijimo, todėl jie gali sirgti lengva arba sunkia forma, tačiau gali išvengti sunkių gripo komplikacijų. Taigi, manoma, kad gripo vakcina pasiskiepijęs asmuo yra saugus vieną gripo sezoną, t.y., vienerius metus.

Taigi, jei norite būti sveiki ir nesirgti gripu, rekomenduojame:

  • Dažnai plauti rankas;
  • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
  • Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • Gerai vėdinti patalpas, dažnai būti gryname ore;
  • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

 

Remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis Jūsų šeimos gydytoja Ieva Rainienė