Apie dantų priežiūrą sergant cukriniu diabetu!

Apie dantų priežiūrą sergant cukriniu diabetu!

Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms būdingos gana sunkios periodonto ligų formos. Tarp diabeto ir dantenų uždegimo egzistuoja abipusis ryšys. Burnoje prasidėję uždegimas silpnina organizmo gebėjimą kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir komplikuoja insulino pasisavinimą. Padėtį dar labiau blogina tai, kad didelis cukraus kiekis kraujyje sudaro idealias sąlygas plisti infekcijoms.

Bent du kartus per metus nuvykite pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą atlikti profesionalios burnos higienos procedūrų. Vizito metu pasakykite jam, kad sergate cukriniu diabetu ir kokius vaistus vartojate. Priklausomai nuo jūsų burnos būklės gydytojas patars, kaip dažnai turite pas jį apsilankyti. Nebijokite užduoti jums rūpimų klausimų dėl kasdienės burnos higienos.

Ženklai, rodantys, kad laikas kreiptis į gydytoją odontologą:

  • paraudusi burnos gleivinė;
  • kraujuojančios dantenos, įvairūs bėrimai ir įtrūkimai, išburkusios ar išvešėjusios dantenos;
  • atsiradęs dantų paslankumas;
  • jautrumas terminiams ir cheminiams dirgikliams;
  • nuolat blogas burnos kvapas;
  • nulūžęs dantis, klibanti ar iškritusi plomba;
  • išimami protezai spaudžia ar nesilaiko.

Dantis kruopščiai valykite du kartus per dieną ne trumpiau kaip dvi minutes.

Rinkitės minkštesnį dantų šepetėlį ir fluoro turinčią dantų pastą. Jais išvalysite didžiuosius dantų plotus. Šepetėlį keiskite kas du ar tris mėnesius ir persirgę infekcinėmis ligomis. Nuvalykite liežuvio apnašas, naudodami specialius valymo šepetėlius (tiks ir paprastas dantų šepetėlis) ar grandiklius lengvai braukdami jais per liežuvio paviršių – nuo liežuvio šaknies link jo galiuko.

  • Atkirpkite apie 30–50 cm tarpdančių siūlo (geriau vaškuotas) ir siūlo galus apsivyniokite aplink vidurinius pirštus.
  • Tvirtai laikydami siūlą, prispaustą nykščiais ir rodomaisiais pirštais, atsargiai įveskite tarpdantį. Nesužalokite dantenų, išlenkite siūlą C raidės forma aplink dantį ir braukdami paviršiumi kelkite aukštyn. Nuvalykite abiejų greta esančių dantų paviršius.
  • Išvalę kelis tarpdančius šiek tiek išvyniokite ar suvyniokite siūlą, kad vis valytumėte švaria siūlo dalimi.

Kasdiens skalaukite burną ir dantis skalavimo skysčiu.

Dantų skalavimui naudokite:

  • žolelių (ramunėlių, medetkų, ąžuolo žievės) arbatas ar nuovirus;
  • vaistinėje parduodamus dantų skalavimo skysčius.

Pasitarkite su savo gydytoju odontologu, koks skalavimo skystis jums geriausiai tiktų.

Pasirūpinkite savo išimamais dantų protezais, nes jie – jūsų burnos dalis.

Protezus valykite kiekvieną dieną specialiu šepetėliu su minkštais šereliais, naudodami muilą arba švelnų indų ploviklį. Nepažeiskite plastinio ar lankstaus pritvirtinimo, nes atsiradę protezų pažeidimai dirgins jūsų dantenas. Tarp valymų po kiekvieno valgymo praskalaukite juos. Netaisykite patys. Jeigu protezai sulūžo, kreipkitės į savo odontologijos kliniką. Paprastai dantų protezai naudojami 5–7 metus. Nenaudokite jokių klijų protezų tvirtinimui – tai gali būti žalinga jūsų sveikatai.

Meskite rūkyti.

Kai žmogus rūko ir serga cukriniu diabetu, sumažėja seilių kiekis burnoje. Sausoje burnoje dantys ir dantenos greičiau pažeidžiami infekcijų, nusilpus imuninei sistemai burna lieka neapsaugota, atsiranda sveikatos problemų, susijusių su dantimis ar dantenomis. Palaipsniui silpstant imunitetui, silpsta ir audiniai, gali pradėti kristi dantys. Tad meskite rūkyti. Jeigu negalite patys susitvarkyti su šia problema ir tikrai norite ją išspęsti, kreipkitės pagalbos į visuomenės sveikatos specialistus ar jus gydantį gydytoją.

Saugokite savo sveikatą.

  • Maitinkitės sveikai, laikykitės mitybos nurodymų, skirtų sergant cukriniu diabetu.
  • Atsisakykite žalingų įpročių.
  • Gerkite gydytojo paskirtus vaistus.
  • Reguliariai atlikite profesionalią ir kasdienę dantų valymo procedūras.

 

Informacija parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos informaciją