Statistika rodo, kad žmonių susidomėjimas mobiliosiomis aplikacijomis kasmet vis didėja. 2018 m. duomenimis, naudodamiesi telefonu vidutiniškai praleidome apie 4 val. per dieną, o naujausių tyrimų metu paaiškėjo, kad 50 proc. šio laiko naudojamės programėlėmis.

Programėlės turi daug neginčijamų privalumų: patogu naudotis, didelis įvairių duomenų srautas, įtraukianti aplinka – tarsi žaidimas, paprasta fiksuoti asmeninius duomenis, sekti ir matyti esamus ir pasiektus rezultatus, planuoti.

Apžvelgsime populiaresnes programėlės, kurios gali būti naudingos Jūsų sveikatai. Šiuolaikiškai pateikiama aktuali informacija įtraukia labiau, nei tradiciniai metodai. Taip sugaišdami nedaug laiko vartotojai gauna reikalingos informacijos srautą, gali objektyviau įvertinti realią situaciją, pasiektą pažangą, taip pat savotiško žaidimo forma yra motyvuojami siekti geresnių rezultatų.

Mobiliosios programėlės naudojimas gali suteikti galimybę ugdyti rūpinimosi psichine sveikata įgūdžius, suteikti žinių, kaip kontroliuoti patiriamą stresą, formuoti teisingą supratimą apie  sveiką ir visavertę mitybą, apie kasdieninio fizinio aktyvumo svarbą gerai sveikatai.

1. PROGRAMĖLĖ „Pagalba Sau“ (nemokama)

Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savigalbos įgūdžių ir asmenybės atsparumo ugdymas, auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais.

Programėlė skirta žmonėms, kurie jaučiasi įsitempę, prislėgti, nerimauja, dažnai būna blogos nuotaikos ir jiems trūksta žinių, kaip sau padėti. Naudodamas šią programėlę, asmuo gali stebėti ir sekti savo emocijas, išbandyti savigalbos pratimus, rasti nemokamą pagalbą teikiančias įstaigas, gauti kitos vertingos informacijos psichikos sveikatos tema.

Programėlės koncepciją sudaro 5 dalys: emocijų stebėjimo mechanizmas, savigalbos pratimai, pagalbos linijos, interaktyvus pagalbos žemėlapis bei profesionalų parengta edukacinė medžiaga.

Apie programėlę. Tai inovatyvi universalios psichikos sveikatos problemų prevencijos priemonė, kuri buvo sukurta remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis bei mokslinių tyrimų išvadomis. Ji ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informacijos, kur kreiptis ar nukreiptikitą, prireikus pagalbos.

Nuoroda: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sam.pagalbasau.

2. PROGRAMĖLĖ „Antistresiniai pratimai“ (nemokama)

Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savigalbos įgūdžių formavimas, asmenybės atsparumo ugdymas, auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais.

Programėlė skirta žmonėms, kurie jaučia įtampą, nerimą ar stresą, jiems trūksta žinių, kaip sau padėti. Kiekvienas, parsisiuntęs programėlę, atlikęs testą gali nusistatyti, kaip jaučiasi, gauti patarimų, kaip mažinti stresą ir atlikti antistresinius pratimus, stebėti savo asmeninę pažangą.

Programėlė sukurta remiantis dėmesingojo įsisąmoninimo metodu. Dėmesingasis įsisąmoninimas – tai valingas dėmesio sutelkimas į norimą objektą, suvokiant realybę tokią, kokia ji iš tiesų yra, be išankstinio nusistatymo, nevertinant ir neteisiant. Dėmesingojo įsisąmoninimo praktikos-meditacijos gali būti praktikuojamos bet kada ir bet kur. Programėlėje pateikiamos 6 meditacijos, išklausius kiekvieną jų gaunami apdovanojimai.

Nuoroda: https://play.google.com/store/apps/details?id=lt.mpk.mpk.

3. PROGRAMĖLĖ Mitybos dienoraštis(nemokama)

Programėlės tikslas: sveikatos raštingumo, mitybos ir sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas, auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais.

Programėlė skirta žmonėms, kurie nori sveikiau maitintis, sumažinti kūno svorį, išvengti persivalgymo, sekti suvalgomo maisto kiekį ir kalorijas, lengvai gauti informaciją apie produktų maistinę vertę (kalorijas, angliavandenius, baltymus ir riebalus).

Programėlė sukurta remiantis įrodymais, kad nuolatinis mitybos stebėjimas padeda užkirsti kelią persivalgymui. Programa patogi naudoti – minimaliu paspaudimų skaičiumi galima fiksuoti vartojamą maistą/produktus, vesti dienoraštį, gauti alternatyvius mitybos pasiūlymus. Duomenų

bazėje pateikiami tūkstančiai maisto produktų ir tiksli informacija apie porcijų dydį, kalorijas,

angliavandenius, baltymus ir riebalus. Įvedus asmeninius tikslus, savaitiniai ataskaitos duomenys parodys,

kaip vartotojui sekasi jų siekti. Naudojantis programėle, patogiai ir greitai galima palyginti duomenų bazėje pateikiamą informaciją su ant maisto pakuotės nurodyta informacija – skirtingų gamintojų maisto produktų duomenys gali skirtis. Programėlė suteikia galimybę ja naudotis neprisijungus prie interneto.

Nuoroda: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dailybits.foodjournal&hl=lt.

 4. PROGRAMĖLĖ „YAZIO Calorie Counter, Nutrion Diary Diet Plan(nemokama, anglų kalba)

Programėlės tikslas: sveikatos raštingumo, mitybos ir sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas, auditorija – visi anglų kalbą suprantantys vartotojai, besinaudojantys išmaniaisiais telefonais.

Programėlė skirta žmonėms, kurie siekia sumažinti ar padidinti kūno svorį, reguliuoti kasdienę mitybą.

Programėlė pritaikyta lengvai ir greitai naudoti, tereikia skirti kelias minutes fiksuoti dienos mitybos racioną. Sistemoje nurodžius asmeninį tikslą sumažinti ar padidinti kūno svorį, galima patogiai siekti rezultato. Sistema automatiškai analizuoja duomenis ir vartotojui pateikia diagramas, dienos mitybos santraukas. Programėlė ne tik padeda analizuoti mitybos raciono pasirinkimus, bet ir primena užsiimti fiziniu aktyvumu, siūlydama apie 200 skirtingų fizinio aktyvumo galimybių.

Nuoroda: https://www.yazio.com/en/android-app.

5. PROGRAMĖLĖ Žingsniamatis kalorijų skaitliukas(nemokama)

Programėlės tikslas: sveikatos raštingumo, sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo įgūdžių formavimas, auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais.

Programėlė skirta žmonėms, kurie nori būti fiziškai aktyvesni, siekia sveikesnio gyvenimo būdo, siekia išvengti sveikatos problemų, susisijusių su antsvoriu ir nejudriu gyvenimo būdu.

Programėlė pritaikyta lengvai, greitai ir patogiai naudoti. Duomenys fiksuojami ir rodomi realiuoju laiku. Naudotis galima iš bet kurio mobiliojo įrenginio.

Nuoroda: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sdgcode.stepcaloriecounter&hl=lt.

 

 

Informacijos šaltinis: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras