Ar reikia vaikams gydyti pieninius dantis?

Ar reikia vaikams gydyti pieninius dantis?

Pieniniai dantys pradeda dygti apie 6 gyvenimo mėnesį, o trejų metų amžiaus vaikas dažniausiai turi visus pieninius dantis.

 Esant netinkamai mitybai, bei nepakankamai burnos higienai, atsiranda problema – pieninių dantų kariesas.

 Ką daryti?

Vis dar tenka išgirsti nuomonę, kad karieso pažeistų pieninių dantų gydyti nereikia. „Jų neskauda, jie vis tiek iškris“. Tačiau klaidinga taip galvoti. Kiekvienas iš  20 pieninių dantų turi savo paskirtį. Kai kurie iš jų iškrenta tik apie 10 – 12 gyvenimo metus. Jie yra pamatiniai dantys ir išlaiko vietą būsimiems nuolatiniams dantims dantų lanke, taip pat nukreipia dygstančius nuolatinius dantis į jų vietą. Pieniniai dantys svarbūs veido ir žandikaulių vystymuisi, įtakoja veido augimą, aukštį bei formą. Pieniniais dantimis vaikai atsikanda, kramto maistą, be to jie yra svarbūs formuojantis kalbai. Sveiki, sugydyti pieniniai dantys sukuria sveiką aplinką nuolatiniams dantims. Jų nepriežiūra ar ankstyvas netekimas sukelia komplikacijas, apie kurias turėtume žinoti. Negydomi pieniniai dantys gali sukelti skausmą, infekciją ir kitas problemas, pavyzdžiui:

•          Skausmas trikdo vaiko miegą, mitybą.

•          Vaikas darosi irzlus ir nelaimingas.

•          Skausmas gali išgąsdinti vaiką, ko pasekoje dantų gydymas tampa iššūkiu tiek vaikui, tiek tėvams, tiek gydytojui odontologui.

•          Lėtinė pieninio danties infekcija gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas.

Pieniniai dantys ankščiau ar vėliau iškrenta. Priekiniai kandžiai iškrenta apie 6 gyvenimo metus, o galiniai krūminiai dantys išlieka burnoje iki 10 ar 12 metų amžiaus. Jeigu pastarieji dantys yra pažeisti ėduonies, didelė rizika, kad ėduonis pažeis ir gretimus dygstančius nuolatinius dantis. Priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali įtakoti žandikaulių augimą, nulemti nuolatinių dantų netaisyklingą padėtį dantų lanke. Dėl to vystosi sukandimo anomalijos, reikalingas ortodontinis gydymas.  Pirmas nuolatinis krūminis dantis yra tarsi raktas, pagal kurį  išsidėsto kiti  nuolatiniai dantys. Todėl labai svarbu, kad pieniniai krūminiai dantys būtų sveiki ir sugydyti, o pirmas nuolatinis krūminis dantis išdygtų taisyklingoje pozicijoje. Dantų kariesas ar jų netekimas lemia prastą estetinę išvaizdą. Kuo vaikas darosi vyresnis, tuo išvaizda ir bendraamžių nuomonė užima svarbesnę vietą. Gražios šypsenos nori visi.

 Kuo ypatingi pieniniai dantys?

•          Pieniniai dantys yra mažesni nei nuolatiniai dantys.

•          Jų pulpos kamera yra santykinai didesnė nei nuolatinių dantų.

•          Pieninių dantų emalis yra apie 1 mm plonesnis nei nuolatinių dantų.

•          Dentino sluoksnis tarp pieninių dantų pulpos kameros ir emalio yra plonesnis nei nuolatinių, be to dentino kanalėliai yra platūs.

Ėduonis pieniniuose dantyse turi visas sąlygas plisti greičiau nei nuolatiniuose dantyse. Infekcija iš kariozinės ertmės gali greitai patekti į pulpos audinius, taip sukeldama skausmą ar net tinimą.  Pieninius dantis prižiūri tėvai ir iki 7 metų amžiaus jie turi padėti vaikams išsivalyti dantis.

Labai svarbu , kad burnos higienos procedūros būtų atliekamos jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Pasirodžius pirmajam dantukui, būtina valyti apnašas sudrėkintos marlės gabalėliu. Išdygus krūminiam dantukui – naudoti minkštą dantų šepetuką. Suėjus 1 metams, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją odontologą. Odontologas apžiūri kūdikio burnos ertmę, pataria mitybos, dantų priežiūros klausimais. Sveiki dantys visada yra geriau nei plombuoti. O sveikata - tai investicija į vaiko ateitį.