Venų varikozė

Venų varikozė

Išsiplėtusios kojų venos – labai paplitusi liga. Lietuvoje kojų venų varikoze serga maždaug apie 500 – 600 tūkst. žmonių. Daugelio epidemiologinių tyrimų duomenimis, lėtine venų liga dažniau serga moterys (60 proc. moterų ir 40 proc. vyrų).

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) – veninės kraujotakos sulėtėjimas ir mikrocirkuliacijos sutrikimas bei venų sienelės pažeidimas ir dėl to atsirandantys odos ir poodžio pažeidimai. Mūsų venų sistema susideda iš paviršinių ir giliųjų venų, kurias jungia perforuojančios venos. Per visą venų ilgį yra išsidėstę vožtuvai, kurie neleidžia kraujui tekėti priešinga kryptimi. Iš kojų veninis kraujas širdies link teka spaudžiamas dirbančių blauzdos raumenų, o raumenims atsipalaidavus, užsidaro venų vožtuvai ir kraujas negali grįžti į pėdas.

Dažniausios varikozę sukeliančios priežastys yra šios:

  • Paveldimumas;
  • Kojų venų vožtuvų įgimti sutrikimai, pažeidimai;
  • Didelis slėgis, tenkantis apatinei kūno daliai (onkologinės ligos, skystis pilvo ertmėje, vidurių užkietėjimas, sunkumų kilnojimas, nėštumas - jo metu padidėjus gimdai, dubens venos patiria didelį spaudimą);
  • Nejudrus (stovimas, sėdimas) darbas ar gyvenimo būdas;
  • Antsvoris.

Pagrindiniai ligos simptomai:

  • Padidėjusios, išsiplėtusios kojų venos;
  • Sunkumo jausmas kojose, kojų gėlimas;
  • Patinusios kojos;
  • Kutena, niežti vietas apie išsiplėtusias venas;
  • Kojas maudžia ir skauda, jos tvinkčioja.

Kokios yra venų varikozės profilaktikos priemonės?

Geriausia profilaktika – vengti ilgų stovimo ir sėdimo darbo valandų. Taip pat reikėtų susilaikyti nuo sunkumų kilnojimo, karščio, antsvorio. Visiškai apsisaugoti nepavyks, tačiau yra būdų, kurie gali padėti. Rekomenduojama dėvėti kompresines kojines kaip venų ligų profilaktikos ar gydymo priemonę.  Kojinių paskirstytas spaudimas (didžiausias ties čiurna ir laipsniškai mažėjantis kylant į viršų) stimuliuoja kraujotaką, padeda kraujui sugrįžti į širdį, apsaugo nuo kojų tinimo bei venų trombų susidarymo. Kompresinė terapija sustabdo ligos progresavimą, mažina komplikacijų riziką.

Taip pat specialistai rekomenduoja atlikti įvairius pratimus, kurie padės sustiprinti kojas, pagerinti kraujo apytaką ir palengvinti lėtinės kojų venų ligos simptomus. Jei yra opų, gydoma infekcija vietinio poveikio antiseptikais ar antibiotikoterapija, naudojami hidrokoloidiniai tvarsčiai. Operacija dažniausiai atliekama, kai liga jau būna pažengusi. Medikamentinis gydymas venotoniniais medikamentais skiriamas pradinėse stadijose, o pažengus ligai šie vaistai yra svarbi gydymo priemonių dalis.

Žmonėms, kurie nejaučia simptomų arba nėra odos pažeidimų, pakanka būklės stebėsenos, aktyvesnės  fizinės veiklos, kūno svorio mažinimo, dažnesnių kojų pakėlimo, elastinių kojinių terapijos. Skleroterapijos metu gydytojas suleidžia sklerozuojančio tirpalo arba putų į išplėstą veną, kuri sukelia simptomus. Chirurginis gydymas yra taikomas kai kiti gydymo metodai yra neveiksmingi, esant opoms, tinimams, odos įtrūkimams arba esant venų trombozei.

Pacientų pageidavimu yra atliekamos operacijos estetiniam vaizdui pagerinti. Dažniausias chirurginis būdas yra venos perrišimas ir pažeistos venos pašalinimas. Endoveninė lazerinė abliacija atliekama lazeriu paveikiant venos sieneles iš vidaus. Venų varikozės simptomams lengvinti galima naudoti didelę heparino koncentraciją turintį gelį.

Kreipkitės į gydytoją:

  • Jeigu kojų varikozė Jums sukelia skausmą, tinimą, atsiranda odos įtrūkimų, opų, jos kraujuoja.
  • Jeigu jaučiate aštrų, karštą gumbą netoli varikozinės venos. Tai gali būti pavojinga kojų venų trombozė.

Pratimai Jūsų kojoms:

 

Informacija parengta šeimos gydytojos I. Rainienės