Dantų akmenys ir jų atsiradimo priežastys

Dantų akmenys ir jų atsiradimo priežastys

Šiandien burnos sveikata neatsiejama gyvenimo kokybės ir bendros savijautos dalis. Burnos ertmės higienos nesilaikymas gali lemti daugybę sveikatos sutrikimų. Tarpdančiuose susikaupia net 60 proc. maisto likučių. Dantų akmenimis vadinamos dantų apnašos, kurios susidaro tarpdančiuose, ant dantų bei dantenų. Paprastai dantų akmenys yra sudaryti iš mineralinių medžiagų, juos galima pamatyti ir plika akimi, pavyzdžiui, neseniai susiformavę dantų akmenys būna gelsvi arba pilkšvi, tačiau, tinkamai nesirūpinant dantimis, jie gali tapti tamsiai rudi arba net juodi. Tiesa, dantų akmenų pastebėti nepavyks, jei jie kaupiasi po dantenomis. Nevalant tarpdančių 3 dienas, apnašos pradeda kietėti, o po savaitės virsta stipriais akmenimis, kuriuos jau reikia šalinti specialistų pagalba. Apnašose matome tik akmenis, bet ten yra daug mikroorganizmų.

Dantų akmenys nėra kažkas neišvengiamo, apsisaugoti nuo šių nemalonių nešvarumų išties galima, nes jų atsiradimo priežastys labai elementarios:

1. Netinkama burnos higiena – pagrindinė dantų akmenų atsiradimo priežastis. Dažniausiai dantų akmenys vargina tuos pacientus, kurie valosi dantis nereguliariai. Dantų akmenys gali susidaryti net ir tada, jei dantys yra valomi du kartus per dieną, tačiau tokiu atveju dantų valymas greičiausiai yra atliekamas netinkamai – paskubomis, dantų šepetėliu išvalant tik lengvai pasiekiamus dantų paviršius.

2. Netinkamas kramtymo įprotis. Daugelis žmonių yra įpratę kramtyti tik viena žandikaulio puse. Tai prastas įprotis, nes apnašos, valgant kietą maistą, nusivalo tik nuo tų dantų, kurie yra toje žandikaulio pusėje, su kuria kramtoma.

3. Netaisyklingas maisto produktų vartojimas ir piktnaudžiavimas minkštu maistu. Kai mityboje vyrauja daug angliavandenių turintis maistas, gazuoti gėrimai, saldumynai, alkoholis. Burnos ertmėje vyksta cheminės reakcijos: fermentuojant maistines medžiagas, seilėse esantis monosacharido pavidalo substratas siunčiamas apnašoms. Jis padeda išsiskirti rūgštims. Valgant daugiau vaisių ir daržovių, šiek tiek pagerinama burnos sveikata, pamažinamas apnašų kaupimasis. Kieti maisto produktai, pavyzdžiui, rupi duona, nuo dantų pašalina tam tikrą kiekį apnašų. Tuo tarpu, minkšti maisto produktai lieka tarp dantų, todėl apnašos kaupiasi lengviau.

4. Druskos trūkumas organizme. Druskos trūkumas yra daugelio lėtinių ligų susirgimo priežastis.

Pagrindinis dantų valymo tikslas – neleisti susiformuoti dantų apnašui, tinkama ir reguliari burnos ertmės higiena, kuri neturėtų būti apribota tik dantų šepetėliu ir pasta, būtinas ir dantų siūlas, burnos skalavimo skystis. Po kiekvieno valgio burną reiktų praskalauti vandeniu ar burnos skalavimo skysčiu. Bent kartą per metus rekomenduojama atlikti profesionalų burnos higieninį valymą odontologo kabinete. Profesionalios burnos higienos metu nuvalomos minkštos apnašos, taip pat kietos apnašos ir pigmentinės apnašos, kurios susidaro nuo rūkymo, kavos ar kitų dažančių medžiagų.

Svarbu nepamiršti, kad po dantų akmenų valymo, dantys laikinai gali tapti jautresni, dantenos gali kraujuoti. Dantenos normalizuojasi ir dantų jautrumas praeina per savaitę ar dvi, po atliktos burnos higienos procedūros.

Jei nerimaujate dėl savo burnos higienos ar dantų akmenų, užsiregistruokite pas UAB „Sveikatos darna“ specialistę Nonitą Remeikytę, tel. +370 674 77242.