Apie dantų priežiūrą sergant cukriniu diabetu!

Apie dantų priežiūrą sergant cukriniu diabetu!

Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms būdingos gana sunkios periodonto ligų formos. Tarp diabeto ir dantenų uždegimo egzistuoja abipusis ryšys. Burnoje prasidėję uždegimas silpnina organizmo gebėjimą kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir komplikuoja insulino pasisavinimą. Padėtį dar labiau blogina tai, kad didelis cukraus kiekis kraujyje sudaro idealias sąlygas plisti infekcijoms.

Bent du kartus per metus nuvykite pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą atlikti profesionalios burnos higienos procedūrų. Vizito metu pasakykite jam, kad sergate cukriniu diabetu ir kokius vaistus vartojate. Priklausomai nuo jūsų burnos būklės gydytojas patars, kaip dažnai turite pas jį apsilankyti. Nebijokite užduoti jums rūpimų klausimų dėl kasdienės burnos higienos.

Ženklai, rodantys, kad laikas kreiptis į gydytoją odontologą:

Dantis kruopščiai valykite du kartus per dieną ne trumpiau kaip dvi minutes.

Rinkitės minkštesnį dantų šepetėlį ir fluoro turinčią dantų pastą. Jais išvalysite didžiuosius dantų plotus. Šepetėlį keiskite kas du ar tris mėnesius ir persirgę infekcinėmis ligomis. Nuvalykite liežuvio apnašas, naudodami specialius valymo šepetėlius (tiks ir paprastas dantų šepetėlis) ar grandiklius lengvai braukdami jais per liežuvio paviršių – nuo liežuvio šaknies link jo galiuko.

Kasdiens skalaukite burną ir dantis skalavimo skysčiu.

Dantų skalavimui naudokite:

Pasitarkite su savo gydytoju odontologu, koks skalavimo skystis jums geriausiai tiktų.

Pasirūpinkite savo išimamais dantų protezais, nes jie – jūsų burnos dalis.

Protezus valykite kiekvieną dieną specialiu šepetėliu su minkštais šereliais, naudodami muilą arba švelnų indų ploviklį. Nepažeiskite plastinio ar lankstaus pritvirtinimo, nes atsiradę protezų pažeidimai dirgins jūsų dantenas. Tarp valymų po kiekvieno valgymo praskalaukite juos. Netaisykite patys. Jeigu protezai sulūžo, kreipkitės į savo odontologijos kliniką. Paprastai dantų protezai naudojami 5–7 metus. Nenaudokite jokių klijų protezų tvirtinimui – tai gali būti žalinga jūsų sveikatai.

Meskite rūkyti.

Kai žmogus rūko ir serga cukriniu diabetu, sumažėja seilių kiekis burnoje. Sausoje burnoje dantys ir dantenos greičiau pažeidžiami infekcijų, nusilpus imuninei sistemai burna lieka neapsaugota, atsiranda sveikatos problemų, susijusių su dantimis ar dantenomis. Palaipsniui silpstant imunitetui, silpsta ir audiniai, gali pradėti kristi dantys. Tad meskite rūkyti. Jeigu negalite patys susitvarkyti su šia problema ir tikrai norite ją išspęsti, kreipkitės pagalbos į visuomenės sveikatos specialistus ar jus gydantį gydytoją.

Saugokite savo sveikatą.

 

Informacija parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos informaciją‹ Atgal