KĄ TURĖTUME ŽINOTI APIE TYMUS?

KĄ TURĖTUME ŽINOTI APIE TYMUS?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet Lietuvoje užregistruoti šeši tymų atvejai. Dauguma susirgimų tymais (trys atvejai) registruoti Visagine, du – Vilniuje (iš kurių vienas įvežtinis iš Ukrainos) ir vienas  – Kauno rajone. Keturi susirgusieji – suaugę asmenys, du – vaikai.

ULAC primena, kad Europoje ir toliau didėja sergamumas tymais.

Pagal ULAC, tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų virusas pavojingiausias vaikams, kurie yra neskiepyti. Šis skaičius visame pasaulyje didėja dėl tėvų pasirinkimo vaikų neskiepyti.

Infekcijos sukėlėjas – tymų virusas, priklausantis Paramyxoviridae šeimai yra itin lakus, gebantis greitai plisti uždarose patalpose. Inkubacinis laikotarpis gali trukti nuo 7 – 9, kartais iki 21 dienos. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90 – 95 proc. imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga. Rečiau serga 6 – 9 mėn. kūdikiai, kurie imunitetą gauna iš pasiskiepijusios ar persirgusios tymais mamos. Persirgus – imunitetas yra ilgalaikis.

Liga dažniausiai prasideda:

  • kosuliu;
  • karščiavimu;
  • sloga;
  • akių junginės uždegimu;
  • po 3 – 4 dienų nuo ligos pradžios atisranda rausvas bėrimas už ausų, veido, liemens, galūnių srityse;
  • dažniausios ligos komplikacijos: plaučių uždegimas, gerklų uždegimas (laringitas), vidurinės ausies uždegimas, retais atvejais – encefalitas.

Koks yra taikomas gydymas?

Kadangi tai yra virusinė infekcija, specifinio gydymo nuo tymų nėra, taikomas tik simptominis gydymas.

Kaip apsisaugoti nuo tymų?

Vienintelė efektyvi apsaugos priemonė nuo tymų infekcijos – skiepai. Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos (MMR) dozių. Todėl gyventojams, nežinantiems  savo skiepijimo būklės arba skiepytiems tik vieną kartą – reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6 – 7  m. amžiaus.

Tik Jūsų šeimos gydytojas yra patikimiausias informacijos apie skiepus šaltinis. Norime priminti, kad galima užsikrėsti ligomis, kurios gali sukelti sunkias komplikacijas ir net mirtį, ir kurių galima išvengti skiepijantis.

 

 

Informacija parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenis

Daugiau informacijos apie vakcinas galite rasti:

www.ulac.lt

http://www.who.int/immunization_safety