DANTIS VALYTI BŪTINA!

DANTIS VALYTI BŪTINA!

DANTYS – burnos ertmės organas. Jie sudaryti iš burnos ertmėje išsikišusios matomos dalies – danties vainiko, trumputės tarpinės dalies – danties kaklelio ir šaknies, kuri yra įsiterpusi į viršutinio bei apatinio žandikaulio dantų alveoles. Kiekvieno žmogaus dantys individualūs. Jie padeda ne tik kąsti ir kramtyti, bet ir perplėšti ploną medžiagą, tvirtai sukąsti daiktus burnoje. Dantys suteikia veidui tam tikrą formą, padeda kontroliuoti kvėpavimo procesą, todėl kalba būna aiškesnė ir geriau girdima. Dėl jų galime šypsotis ir valdyti veido raumenis, esančius žandikaulio srityje. Žmogaus žandikaulyje yra 32 dantys – 16 viršutiniame ir 16 apatiniame. Žmonėms dantys išdygsta du kartus. Pirmieji pieniniai dantys prasikala maždaug 6 mėnesių kūdikiams, o visi 20 pieninių dantų išdygsta iki 3 metų amžiaus. Maždaug apie 6 metus šie dantys pamažu ima klibėti ir vienas po kito iki 12 metų amžiaus iškrenta, o vietoje jų išauga nauji nuolatiniai dantys, kurių netekus nauji nebeišauga.

DANTŲ RŪŠYS

Dešinėje žandikaulio pusėje esantys dantys yra panašūs esančius kairėje. Taigi, kiekvienas dantis turi panašios formos ir dydžio porą kitoje žandikaulio pusėje. Kiekviena dantų pora atlieka skirtingas funkcijas: priekiniai dantys padeda atsikąsti maisto, galiniai dantys jį sukramto.

Kandžiai. Kiekvienoje dantų eilėje jų yra po 4. Tai yra mūsų priekiniai dantys. Matomoji dalis primena kalto formą: jie plokšti, tiesūs, aštriabriauniai. Jie padeda atkąsti ir sukramtyti maistą į smulkesnius gabalėlius, kad juos lengviau susmulkintų kiti dantys.

Iltiniai. Iš viso jų yra 4: 2 viršuje ir 2 apačioje. Šių dantų vainiko ir šaknies forma yra vienoda. Iltys yra ilgiausi dantys. Jie turi tik vieną šaknį ir vieninteliai turi tik vieną smaigalį.

Kapliai. Už ilčių esantys dantys vadinami kapliais. Kapliai turi 1 – 2 šaknis. Taip pat jie vadinami mažaisiais krūminiais dantimis. Jų paviršius plokščias ir turi mažiausiai du gumburus. Kapliai skirti maistui kramtyti ir smulkinti. Šių dantų žmogaus burnoje iš viso yra 8.

Krūminiai. Paskutiniai dantys, esantys burnos gale, vadinami krūminiais. Kiekviename žandikaulio kvadrante yra trys krūminiai dantys, taigi, iš viso jų yra 12. Šių dantų paviršius didžiausias, jie padeda sukramtyti ir sumalti maistą. Kai maistą susmulkina krūminiai dantys, jis praryjamas. Krūminiai dantys yra stambiausi, palyginti su kitais. Žandikaulyje šiuos dantis išlaiko 2 – 4 šaknys. Jų vainiko dalyje dažniausiai yra trys gumburėliai. Tretieji krūminiai dantys dar gerai žinomi kaip protiniai dantys. Taip jie vadinami todėl, kad dažniausiai dygsta protinės brandos metu, kai žmogui būna 18 –25 metai. Dygdami jie paprastai sukelia nemažai skausmo ir diskomforto. Dažniausiai, kilus infekcijoms arba pritrūkus vietos kitiems dantims, protinius dantis reikia išrauti.

BURNOS HIGIENA

Kad dantys mums kuo ilgiau tarnautų, turime tinkamai juos prižiūrėti. Burnos higienos procedūros padės išvengti dantų ėduonies, palaikys dantenas sveikas, todėl galėsite gerokai ilgiau džiaugtis nuosavais dantimis.Burnos higiena skirstoma į:

  • profesionalią;
  • individualią (asmeninę).

Profesionali burnos higiena atliekama odontologo kabinete. Šią procedūrą reikėtų atlikti du kartus per metus. Reguliarūs vizitai pas odontologą padės aptikti ėduonį pradiniuose vystymosi etapuose.

Individuali (asmeninė) burnos higiena atliekama du kartus per dieną:

  • ryte po pusryčių;
  • vakare prieš miegą.

DANTŲ IR BURNOS PRIEŽIŪROS (VALYMO) PRIEMONĖS

 

Informacija parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą