Perspėja dėl patirtų traumų slidžiuoju laikotarpiu: kur kreiptis pagalbos?

Perspėja dėl patirtų traumų slidžiuoju laikotarpiu: kur kreiptis pagalbos?

Slidžiuoju laikotarpiu tūkstančiai gyventojų patiria įvairias traumas – rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimų. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) statistika rodo, kad praėjusią žiemą susižeidė daugiau nei 3 tūkstančiai gyventojų. Nors ši žiema vos tik spėjo įpusėti – įvairias traumas patyrė jau beveik 2 tūkstančiai asmenų. VLK atstovai ragina būti atsargiems ir drausmingiems, o paslydus ir susižeidus, pagalbos kreiptis į poliklinikas, esant sunkiam susižalojimui – į ligoninės medikus. 

Dažniausios traumos yra susijusios su žmogaus slydimu ar paslydusio žmogaus kritimu. Slydimo metu pakreipiama čiurna ar kelio sąnarys, tačiau sunkesniais atvejais galimas čiurnos lūžis, kelio, čiurnos sąnarių raiščių plyšimai. Jei griuvimo metu atsiremiama ranka – kenčia riešas arba alkūnė, jei ne – klubo sritis ar nugara. Sergantiesiems osteoporoze tokie kritimai yra itin pavojingi, nes gali baigtis lūžiais.

Ramybė, imobilizacija, šaltis - pagrindiniai pirmosios pagalbos elementai esant kaulų ir minkštųjų audinių traumai. Susižalojus koją būtina vengti ją statyti ant žemės ir remtis, nes gali pasunkėti raiščių ir sąnarių pažeidimai, pasislinkti lūžę kaulai. Draudžiama patiems taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją ar sukti. Teikdami pagalbą venkite judesių, kurie sukeltų skausmą, netempkite, nejudinkite sužalotos vietos. Nukentėjusiajam suteikite patogią padėtį. Ledo pagalba susitraukia kraujagyslės, todėl sumažėja tinimas, skausmas ir uždegimo tikimybė. Pažeistą vietą paprastai rekomenduojama šaldyti apie 20 minučių kiekvieną valandą.

           

 

Informacija parengta pagal Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenis‹ Atgal