Burnos higiena yra itin svarbu!

Burnos higiena yra itin svarbu!

Burnos higiena – viena svarbiausių burnos ertmės profilaktikos priemonių, kadangi mūsų burnos ertmėje gyvena milijardai organizmų, kurie gali sukelti įvairiausias ligas. Jos metu įvertinama paciento dantų bei minkštųjų audinių būklė, atliekama profesionali burnos higiena, po procedūros kiekvienam asmeniškai atliekamas asmeninės burnos higienos mokymas ir taikomas individualių priemonių parinkimas.

Dažnas paciento požiūris, kad dantis yra sveikas, kol jo neskauda ir kol nėra akivaizdžių jo išvaizdos ir funkcijos sutrikimų, yra klaidingas. Tas pats su dantenomis. Svarbu suprasti tai, kad žmogus pats gali kontroliuoti savo dantų sveikatą, tinkamai prižiūrėdamas dantis ir reguliariai (t.y. dažniausiai kas 6 mėn.) lankydamasis pas burnos higienistą.

Daugelis nesuvokia kokias ligas netinkama burnos higiena arba jos nebūvimas gali sukelti. Netinkamai prižiūrint burnos ertmę formuojasi apnašos, akmenys, kurie gali būti rimtų ligų priežastys. Pagrindiniai simptomai:

  • akmenys;
  • kraujuojančios dantenos;
  • ėduonis;
  • blogas kvapas;
  • skausmas.

Nepakankama burnos higiena dažnai sukelia nemalonų burnos kvapą, kuris mažina pasitikėjimą savimi, kenkia bendravimui. Tyrimais nustatyta, kad burnoje nuolat kaupiantis bakterijoms šios patenka į virškinimo sistemą, iš jos – į kraujotaką ir pasiekia įvairius organus. Tai gali paskatinti širdies, plaučių, inkstų ir kitų organų ligų radimąsi. Todėl labai svarbu suprasti, kad dantų ir dantenų ligos nėra vien burnos ligos. Jeigu dantenose yra uždegimas, tai gali lemti ir kitų organizmo ligų pablogėjimą. Bloga dantenų sveikata siejama su paūmėjusiu  artritu, didesne aterosklerozės rizika.

Netinkamai išsivalius dantis jau per 24 valandas susidaro bakterijos. Po 4 dienų susidaro karieso bakterijos. Po 8 dienų – periodonto bakterijos ir atsiranda chroniškas gingivitas (dantenų uždegimas). Kariesas ir periodontitas vystosi tuo pačiu metu. Šiuo atveju viską pasako kraujuojančios, paburkusios, skausmingos dantenos. Ilgainiui ignoruojant dantenų uždegimo (gingivito) simptomus vystosi periodontitas.

Skylė – ligos proceso pabaiga. Profesionalią burnos higieną pas burnos higienistą rekomenduojama atlikti du kartus į metus, tam tikrais atvejais ir dažniau. Procedūros dažnumas priklauso nuo individualios higienos įgūdžių, polinkio kauptis apnašoms.

Asmeninė burnos higiena turi tapti įgūdžiu, įpročiu. Ryte dantys valomi minkštu šepetuku ir pasta, nepamirštant liežuvio, kadangi per naktį ant jo prisikaupia bakterijų ir apnašų. Dienos metu tarpdančiai valomi tarpdančių šepetukais ir siūlais. Vakaras yra svarbiausias metas dantų valymui, valyti reikia su vieno danties šepetuku. Valymui svarbūs trys paviršiai: tarpdančiai, sritys ties danties kaklelio ir dantenos, kramtomieji dantų paviršiai (vagelės).